Każdy korzysta na co dzień ze stron internetowych. Dobrze już wiesz, że za pomocą strony internetowej potencjalni klienci mogą zobaczyć Twoją ofertę i poznać Twoją firmę. Czasem możemy jednak zadać sobie pytanie jak działa moja strona internetowa? Opowiemy sobie o podstawach, bez wchodzenia nadmiernie w szczegóły techniczne.
Załóżmy że chcesz otworzyć sklep stacjonarny. Pomysł na działalność już jest ale potrzebne jest miejsce, gdzie ten sklep byłby umieszczony. Podobnie jest ze stronami internetowymi. Takim miejscem dla stron jest hosting, czyli serwer, gdzie będą przechowywane pliki strony.
Serwer jest to taki element usługi hostingu, który zawiera pliki Twojej strony internetowej. Istnieje wiele firm, które oferują usługę hostingu, czyli dzierżawy miejsca na Twoją stronę internetową. Oczywiście należy pamiętać, że dzierżawa ma charakter abonamentowy, zwykle roczny. To taki czynsz lokalu, który należałoby wynająć pod wspomniany sklep.
Jak każdy lokal posiada swój adres, tak i serwer hostingu posiada swój adres nazwany IP (ang. Internet Protocol). Jest to ciąg liczb, oddzielony kropkami np. 192.168.0.1. Przeglądarka wiedząc pod jakim adresem znajduje się strona internetowa, prowadzi do niej i ją uruchamia.
Komputery lubią liczby a ludzie nazwy. Dlatego nie używamy na co dzień adresów IP np. wpisując je w przeglądarkę, tylko używamy łatwych do zapamiętania nazw. Taka nazwa to domena internetowa, np. www.maksym-it.pl.
W takiej kolejności Twoja strona zostaje otworzona w przeglądarce internetowej:
- po wpisaniu adresu strony w przeglądarce internetowej np. www.maksym-it.pl, przeglądarka stara się ustalić na jakim serwerze znajdują się treści i ustala połączenie,
- następnie przeglądarka zadaje pytanie serwerowi: „udostępnij mi wszystkie treści jakie są potrzebne by prawidłowo wyświetlić stronę”,
- w dalszej kolejności serwer odpowiada: „oczywiście udostępnię, proszę tu jest 10 obrazków, 3 skrypty i 2 style oraz pliki HTML”,
- ostatecznie przeglądarka internetowa jest swego rodzaju „układaczem puzzli”, która łączy i interpretuje otrzymane pliki, tak by użytkownik końcowy widział ładną stronę internetową w swojej przeglądarce.
W dużym uproszczeniu tak wygląda sposób „ładowania” się strony internetowej na Twojej przeglądarce. Świat maszyn cyfrowych operuje na bitach i bajtach, a nie na nazwach. Nazwy (domeny) zostały stworzone z myślą o ludziach.
Mam nadzieję, że zrozumiałeś teraz jak działa strona i w jaki sposób nawiązuje komunikację za pomocą internetu z hostingiem (serwerem).